Sklep internetowy na urządzenia mobilne

Prowadzisz sklep internetowy? Robisz wszystko, by przyciągnąć klientów i zachęcić do robienia zakupów? Pomyśl także o kupujących, którzy są użytkownikami urządzeń mobilnych. Coraz więcej osób korzysta z takiego sprzętu, dlatego warto dotrzeć i do nich. Niestety większość sprzedawców bagatelizuje siłę urządzeń mobilnych, przez co traci (nawet nieświadomie) szerokie grono zainteresowanych zakupami w sklepie internetowym.

RWD albo strona mobilna

Jeżeli chcesz ułatwić dokonywanie zakupów na urządzeniach mobilnych, masz w zasadzie do wyboru dwa rozwiązania.

Jedną z opcji jest Responsive Web Design (RWD), czyli dostosowanie strony internetowej do wyświetlania się na różnych urządzeniach. Gdy witryna nie jest projektowana zgodnie z zasadami responsywności, będzie dobrze wyświetlała się wyłącznie na ekranach standardowych monitorów. Natomiast wyświetlanie jej na ekranie tabletu czy smartfona będzie wiązało się z koniecznością przesuwania palcem ekranu w wielu kierunkach. Nie da się ukryć, że jest to bardzo uciążliwe i skutecznie zniechęca do przeglądania zawartości witryny, a co dopiero do dokonywania zakupów. Dzięki stronie sklepu zgodnego z Responsive Web Design, możliwe będzie łatwe i szybkie przeglądanie oferty produktowej, ograniczające się do przewijania strony w kierunku góra-dół.

Inną opcją jest wykonanie sklepu internetowego w wersji mobilnej, przystosowanej wyłącznie do korzystania z tabletu czy smartfonów. Taki sklep będzie istniał jako subdomena (np. m.adressklepu.pl). Wydaje się to być dobrym rozwiązaniem, jednakże ma wiele wad. Przede wszystkim zachodzi konieczność stworzenia specjalnego kodu strony – oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by do utworzyć, ale będzie wiązało się to z dużo większym wydatkiem. Ponadto pozostaje jeszcze kwestia unikalności treści (a dokładniej jej duplikowanie), co ma znaczenie z punktu widzenia SEO.

Bez względu na to, jaki wariant wybierzesz pamiętaj, że sklep internetowy na urządzenia mobilne musi wyglądać tak, jak sklep na komputery stacjonarne i laptopy. Użytkownicy chcą mieć bowiem dostęp do tych samych sekcji, bez względu na to, z jakich urządzeń akurat korzystają.

Zwróć uwagę na szybkość ładowania się strony

Okazuje się, że szybkość ładowania się strony może skutecznie zniechęcić do robienia zakupów. Nie da się ukryć, że oferta produktowa albo zawartość koszyka, jeśli sprawnie się pojawia, podnosi komfort składania zamówienia.

Statystyki wskazują, że ponad 50% kupujących rezygnuje z zakupów, jeśli strona sklepu nie wczytuje się szybciej niż kilka sekund. A takie problemy dotyczą przede wszystkim urządzeń mobilnych. Warto więc o tym pamiętać, by przez błahostkę nie stracić szerokiego grona zniecierpliwionych i wymagających klientów. W czasach ogromnej konkurencji żaden sprzedawca nie może sobie na to pozwolić.

Sklep internetowy na urządzenia mobilne – dlaczego to ważne?

Od dawna notowany jest wzrost transakcji dokonywanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ korzystanie z tabletów i smartfonów jest niezwykle wygodne i pozwala na szybkie zakupy w Internecie. Pod warunkiem, że sklep jest do tego odpowiednio przystosowany.

Szacuje się, że już w 2014 roku urządzenia mobilne mogą wygenerować nawet 50% ruchu internetowego. Dlatego użytkowników tabletów i smartfonów nie można pominąć.

Chcesz zmodyfikować sklep internetowy i dostosować go do urządzeń mobilnych? Skontaktuj się z nami, a być może będziemy w stanie Ci pomóc.