10 darmowych czcionek do wykorzystania na stronach

Odpowiednio dobrana czcionka może nadać witrynie niepowtarzalnego charakteru, dopasowanego do jej tematyki. Ponadto spełnia także funkcje praktyczne – sprawi, że treści na stronie będą prezentowały się przejrzyście i będą łatwiejsze do czytania. Co ważne, tysiące czcionek jest udostępnianych na licencji Open-source (także do zastosowań komercyjnych). A to oznacza, że możesz z nich korzystać za darmo. Poniżej lista prezentująca darmowe czcionki, dzięki którym strona internetowa może wyglądać jeszcze lepiej.

1. Open Sans

To jeden z najbardziej profesjonalnych fontów dostępnych w serwisie Google Fonts. Udowadnia, że nie wszystko, co darmowe musi być gorsze. Dostępna jest w wielu wersjach – od light do extra bold.

Darmowe czcionki - open sans

Oczywiście dostępne są w niej polskie znaki. Jest lekka, prezentuje się elegancko i idealnie pasuje zarówno do tworzenia nagłówków, jak i akapitów treści.

2. Roboto

Stworzona przez Christiana Robertsona grupa czcionek, łączących w sobie geometryczne formy z delikatnymi i przyjaznymi czytelnikowi zaokrągleniami.

Darmowe czcionki - roboto

Czcionka doskonale zaprezentuje się na stronach z dużą ilością treści, sprawiając, że odbiorca z łatwością znajdzie odpowiedni rytm śledzenia treści. Dostępna jest w trzech wersjach – Roboto, Roboto Slab oraz Roboto Condensed.

3. Ubuntu

Rozwijana od 2011 czcionka, stworzona przez wydawcę systemu operacyjnego Linux Ubuntu, stosowana dziś w tej wersji powszechnie. Dostępna jest w wielu wersjach, a wydawca zachęca użytkowników do dowolnego jej wykorzystywania i modyfikacji.

Darmowe czcionki - ubuntu

Sprawdza się zarówno przy wyświetlaniu na ekranach monitorów komputerowych, jak i w urządzeniach mobilnych.

4. Signika

Polska, bezszeryfowa czcionka o łagodnym charakterze. Idealna wszędzie tam, gdzie potrzebny jest przejrzysty i wyraźny tekst.

Darmowe czcionki - Signika

Wyraźna zarówno w bardzo małych, jak i dużych rozmiarach. Dostępna w kilku wersjach i w dwóch odmianach.

 5. Marmelad

Zaprojektowana specjalnie z myślą o średniej wielkości oraz dużych nagłówkach. Jej zastosowanie pozwoli na uzyskanie dobrego balansu między nagłówkiem a długim akapitem treści.

Darmowe czcionki - Marmelad

Ma łagodny, lekko dekoracyjny styl, który zapewni stronie nowoczesny, ale także „ciepły” design.

6. Noticia Text

Współczesna czcionka w stylu Egipcjanki. Dobrze prezentuje się zarówno na dużych ekranach, jak i w urządzeniach mobilnych, zawsze zachowując swoją przejrzystość.

Darmowe czcionki - Noticia Text

Kapitaliki są niewiele większe od małych liter, co pozwala wyróżniać nimi ważniejsze fragmenty tekstu, czy też tworzyć w nich nagłówki. Ma kilka różnych odmian.

7. Merriweather

Bezszeryfowa czcionka, której design dobrze pasuje także w kompozycji z tymi szeryfowymi.

Darmowe czcionki - Merriweather

Dobrze sprawdzi się zarówno w nagłówkach, jak i w akapitach tekstów. Dostępna m.in. w wersji bold, italic oraz light.

8. Libre Baskerville

Bazuje na znanej od 1941 roku czcionce Baskerville, jednak jest przystosowana do wyświetlania na ekranach. Najlepiej nadaje się do treści akapitów.

Darmowe czcionki - Libre Baskerville

9. PT Sans

Czcionka bezszeryfowa, stworzona w Rosji. Znaleźć w niej można zarówno znaki rosyjskie, jak i alfabetu łacińskiego, w tym polskie.

Darmowe czcionki - PT Sans

Prosta, nowoczesna, przejrzyście wygląda zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na dużym ekranie.

10. Oswald – jest inspirowana klasyczną czcionką drukowaną Alternate Gothic.

Darmowe czcionki - Oswald

Pozwoli stworzyć nowoczesne nagłówki, dobrze prezentujące się na telefoniach, tabletach i dużych ekranach.