Strony 404 nie muszą być nudne. Najciekawsze przykłady

Od strony 404 raczej nie da się uciec. Prędzej czy później trafi na nią użytkownik, gdy będzie chciał załadować stronę serwisu, która nie istnieje – albo została usunięta, albo prowadzi do niej niewłaściwy link. Z reguły witryny z komunikatem o błędzie 404 są mało interesujące, gdyż mało kto (jeśli chodzi o właścieli serwisów) zwraca uwagę na potencjał drzemiący w takich stronach.

Szkoda, gdyż zwykle strony 404 generują spory ruch. A ponieważ są nudne, jednocześnie charakteryzują się dużym – wahającym się w granicach 60-80% – współczynnikiem odrzuceń.

Warto więc wykorzystać moc stron z informacją o błędzie 404 i w odpowiedni sposób je przygotować. Tym bardziej, że od czasu do czasu jakiś użytkownik z pewnością trafi na witrynę z takim komunikatem. I wówczas będzie miał wyłącznie dwie opcje – albo coś go zachęci i pozostanie w serwisie, albo komunikat doprowadzi go do frustracji i szybko ucieknie z serwisu. Dlatego odpowiednio zaprojektowana strona 404 z pewnością zachęci osoby odwiedzające do dłuższej wizyty w serwisie.

Najciekawsze przykłady strony 404

W projektowaniu stron 404 właściwie nie ma żadnych ograniczeń. Trzeba puścić wodze fantazji i zrobić wszystko, by witryna z komunikatem o błędzie była intrygująca, ciekawa i przyciągająca uwagę. Stworzenie takiej jest na pewno jest możliwe, biorąc pod uwagę istnienie niezliczonej ilości stron dostępnych w zasobach Internetu. Dlatego też prezentujemy zaledwie kilka wybranych – naszym zdaniem najlepszych – stron z błędem 404 (kolejność zupełnie przydatkowa).

1. Github.com

Przykład strony 404 - github.com

2. Mint.com

Przykład strony 404 - mint.com

3. 8a.pl

Przykład strony 404 - 8a.pl

4. Apartmenthomeliving.com

Przykład strony 404 - apartmenthomeliving.com

5. Helion.pl

Przykład strony 404 helion.pl

6. Heinz.com

Przykład strony 404 - heinz.com

7. Medicalmissions.com

Przykład strony 404 - medicalmissions.com

8. Heshirescouts.org.uk

Przykład strony 404 - eshirescouts.org.uk

9. Popscreen.com

Przykład strony 404 - popscreen.com

10. iStockphoto.com

Przykład strony 404 -istockphoto.com

Dobrze jest zachęcić użytkownika do przejścia do strony głównej, skorzystania z wewnętrznej wyszukiwarki, zapoznania się z najpopularniejszymi artykułami / produktami, skorzystania z menu, itp. Jeśli towarzyszyć będzie temu ciekawa grafika, szanse na pozostanie odwiedzającego w serwisie i zaangażowanie go do wykonania innej akcji znacznie wzrosną.