Wtyczka do Firefoxa, czyli co powinien zainstalować webmaster

Statystyki cały czas wskazują jednoznacznie, że ponad 40% użytkowników korzysta z przeglądarki Firefox, a wśród nich są webmasterzy. By usprawnić ich pracę, powstało wiele przydatnych wtyczek. Choć bez nich można sobie poradzić, to jednak dzięki nim Firefox staje się potężnym narzędziem do projektowania stron internetowych.

Poniżej prezentujemy listę tych najbardziej niezbędnych, dzięki którym przeglądarka staje się bardziej przyjazna i funkcjonalna.

1. Firebug

To jeden z najbardziej popularnych dodatków, można powiedzieć, że to „król nad królami”, dlatego musisz go mieć koniecznie. Wtyczka do Firefoxa dostarcza wiele praktycznych narzędzi dla programistów, pozwalając m.in. na testowanie rozwiązań związanych z HTML, CSS, JavaScript. Umożliwia edytowanie, analizowanie oraz monitorowanie kodu.

2. Web Developer

To wtyczka do Firefoxa oferująca wiele narzędzi w jednym miejscu. Pozwala na umieszczenie w głównym oknie przeglądarki najczęściej wykorzystywanych funkcji, np. czyszczenie cache, włączanie i wyłączanie ciasteczek, uruchomienie obsługi JavaScript. Ponadto wtyczka do Firefoxa umożliwia edycję kodu HTML strony czy podgląd zawartości plików CSS oraz jej modyfikację w czasie rzeczywistym. To zaledwie kilka możliwości i usprawnień, która ten dodatek gwarantuje.

3. ColorZilla

Ta wtyczka do Firefoxa pozwala na pobranie dowolnego koloru ze strony internetowej. Jest to spore ułatwienie, ponieważ bez tego dodatku zwykle zachodziła konieczność robienia screenów i sprawdzania kolorystyki w programie graficznym. Dodatek pozwala ponadto na mierzenie odległości między określonymi składnikami na stronie.

4. MeasureIt

To dodatek będący linijką ekranową. Ta wtyczka do Firefoxa pozwala na wygodne mierzenie wielkości konkretnych elementów na stronie www. Można zmierzyć wielkość zdjęć, przycisków, pól tekstów, pół formularzy, itp.

5. Yslow

Jest rozszerzeniem, które umożliwia przeprowadzenie analizy strony pod względem czynników odpowiadających za szybkość ładowania się witryny oraz wyświetla wyniki analizy. Sugeruje przy tym ulepszenia, jakie warto zastosować. Ponadto jest źródłem informacji o załadowanych plikach oraz czasie ich ładowania. Może być zintegrowany z wtyczką Firebug.

6. Load Time Analyzer

Dzięki niemu wiadomo, jak dużo czasu potrzebuje witryna, by w pełni się załadować.

7. Total Validator

Kolejne potężne narzędzie, które potrafi niemal wszystko, znacznie ułatwiając pracę każdemu webmasterowi. Dzięki niemu m.in. sprawdzisz poprawność kodu HTML, dotrzesz do nieaktywnych linków.

8. Firecookie

To dodatek stanowiący rozszerzenie wtyczki Firebug. Pozwala na przeglądanie i zarządzanie plikami cookie.

9. FireFTP

Jest rozszerzeniem przeglądarki Firefox, który umożliwia połączenie się z wybranym FTP w celu pobrania lub umieszczenia plików na serwerze, bez konieczności uruchamiania klienta FTP. Dzięki niemu możliwe jest dokonywanie porównań oraz synchronizowanie wybranych katalogów, wyszukiwanie i filtrowanie danych, szyfrowanie SSL. Pozwala także na zdalną edycję, generowanie sum kontrolnych plików oraz wiele innych.

To zaledwie kilka praktycznych wtyczek, dzięki którym działania webmasterów są nieco usprawnione. Warto je zainstalować – skoro powstały po to, by ułatwić pracę, dlaczego z nich nie skorzystać?