Darmowe zdjęcia na strony internetowe. Skąd je brać?

Grafika jest jednym z najbardziej znaczących elementów strony internetowej. Jednak pozyskiwanie fotografii z reguły do tej pory wiązało się z koniecznością skorzystania z usług płatnych banków zdjęć. Co prawda istniały miejsca, gdzie dostępne były darmowe grafiki, jednak ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Należy to jednak do przeszłości, ponieważ obecnie możemy korzystać z serwisów, które udostępniają dobrej jakości zdjęcia bez żadnych dodatkowych opłat.

Darmowe zdjęcia do wykorzystania a licencja Creative Commons

Licencja Creative Commons pozwala na udostępnienie i wykorzystywanie utworów (np. zdjęć), które objęte są prawami autorskimi. Wśród dostępnych licencji CC najpopularniejsze są dwie:

- CC BY (uznanie autorstwa) – licencja dopuszcza kopiowanie, dystrybucję oraz wyświetlanie utworów pod warunkiem umieszczenia danych o twórcy,

- CC0 – licencja pozwala na wykorzystywanie utworów, bez konieczności podawania informacji o autorze.

Najpopularniejsze serwisy z darmowymi zdjęciami

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze serwisy i banki darmowych zdjęć. Nie wszystkie grafiki będą charakteryzowały się najwyższą jakością,

RGBstock

To darmowy bank zdjęć, z którego można korzystać wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Jest ona jednak bezpłatna, więc warto poświęcić chwilę. W zamian otrzymuje się dostęp do ponad 95 000 zdjęć pogrupowanych w różnorodne kategorie.

Gratisography

Jest to bank zdjęć, które można pobierać bezpłatnie. Wszystkie grafiki można pobierać zgodnie z warunkami licencji CC0, czyli bez konieczności podawania informacji o autorze. Obecnie w serwisie nie ma zbyt dużej ilości fotografii, niemniej jednak ich jakość jest bardzo wysoka.

Stock.XCHNG

To kolejny darmowy bank zdjęć, który bazuje na licencji CC0. Aktualnie udostępnia ponad 405 000 fotografii przynależących do różnych kategorii. W przypadku wykorzystywania zdjęcia w produkcie przeznaczonym do sprzedaży (szablon stron internetowej, koszulka z nadrukiem, itp.), wymagana jest zgoda autora zdjęcia.

Unsplash

To darmowy bank zdjęć, który posiada bogaty zbiór wysokiej jakości fotografii. Wszystkie dostępne są w ramach licencji CC0, a więc można je publikować bez wzmiankowania o autorze. Co 10 dni pojawia się 10 kolejnych nowych grafik. Jedyna niedogodność to właściwie brak wyszukiwarki oraz podziału zdjęć na kategorie.

Pickup image

Jest to obszerny bank zdjęć, który udostępnia za darmo wysokiej jakości fotografie. W ramach licencji CC0, można je wykorzystywać bez zgody autora – nawet do celów komercyjnych. Wyszukiwarka ułatwia znalezienie odpowiedniej fotografii.

Superfamous

Jest to bank zdjęć, który pozwala na bezpłatne wykorzystywanie zamieszczanych grafik na podstawie licencji CC BY. Chcąc więc umieścić fotografię, należy zamieścić informację o jego autorze. Zdjęcia, które można pobierać i wykorzystywać, charakteryzują się wysoką jakością.

morgueFile

To serwis internetowy, który pozwala na wykorzystywanie zdjęć bez konieczności opłat. Wszystkie zamieszczane fotografie dostępne są na zasadzie licencji CC0, dzięki czemu nie trzeba wzmiankować o autorze. Aktualnie w serwisie znajduje się ponad 300 000 zdjęć – także do wykorzystania komercyjnego.

Flickr

To jeden z największych serwisów internetowych, który daje dostęp do obszernej bazy zdjęć. Warto jednak mieć świadomość, że tylko część fotografii opiera się o licencję CC. Wybrane grafiki można wykorzystać nie tylko do celów prywatnych, ale również na użytek komercyjny.

Photopin

Jest to bank zdjęć dający dostęp do bezpłatnych fotografii na podstawie licencji CC BY. Na stronie znajduje się wyszukiwarka, która ułatwia znalezienie odpowiedniej grafiki. Szeroki wybór zdjęć oraz dobra ich jakość sprawia, że warto z niego korzystać.

Darmowe zdjęcia wykorzystujące licencję Creative Commons dostępne są również na:

- Wikimedia Commons

- Google Images.

Warto pamiętać, że korzystanie z darmowych serwisów fotografii musi odbywać się zgodnie z zasadami licencji. Jeżeli autor tego wymaga, należy zamieścić informacje o twórcy danego zdjęcia. W ten sposób fotografia faktycznie będzie wykorzystywana legalnie – bez naruszenia prawa autorskiego.