Najlepsze pluginy jQuery do wykorzystania na stronie, cz. 1

jQuery to jeden z najbardziej popularnych frameworków dla JavaScript. Webmasterzy wykorzystują go w swojej pracy bardzo często, chcąc podnieść efektowność i użyteczność tworzonych stron internetowych. By usprawnić prace nad witryną, warto skorzystać z gotowych już wtyczek, znacząco wpływających na wygląd strony, jej użyteczność i funkcjonalność. Poniżej prezentujemy najlepsze pluginy do jQuery, które dobrze jest znać.

1. jQuery Scroll Path

Pozwala na definiowanie niestandardowych ścieżek przewijania. Przy korzystaniu z pluginu, wskazuje się kierunek, tworzy linie, zaokrąglenia, itp. poprzez podanie współrzędnych. Dzięki tej wtyczce, przeglądanie zasobów strony nie będzie nudne.

2. Gridster

Jest to plugin, który umożliwia tworzenie użytecznych układów siatek na stronie w dowolnej konfiguracji. Wtyczka jest łatwa w użyciu – działa na zasadzie „przeciągnij – upuść”.

3. Handsontable

Dzięki tej wtyczce możliwe jest tworzenie aktywnych tabel (podobnych do tych z Excela) i ich bezpośrednią edycję na stronie.

4. jTable

Jest to plugin, który pozwala na atrakcyjne prezentowanie danych w tabelach. Dzięki temu mogą powstawać interaktywne i bardziej czytelne tabelki – przyjazne dla użytkowników.

5. wPaint

Są takie pluginy jQuery, które pozwalają na rysowanie przy zastosowaniu podstawowych narzędzi. Taką możliwość daje właśnie wtyczka wPaint. Pozwala ona także na zapisywanie oraz wczytywanie stworzonych grafik.

6. jQuery Validation Engine

Plugin ten służy do walidacji pól formularza – począwszy od tych najprostszych (data, numer telefonu, adres e-mail), a skończywszy na bardziej skomplikowanych. Komunikaty o błędach mogą być wyświetlane w kilku językach do wyboru.

7. jQuery File Upload Plugin

Jest to wtyczka ułatwiająca wgrywanie plików – także kilku jednocześnie. Daje możliwość przesyłania plików na zasadzie „złap i przeciągnij”, śledzenia postępu, podglądu, itp.

8. Toolbar

Dzięki tej wtyczce szybko stworzysz toolbar w stylu podpowiedzi do wykorzystania na stronach internetowych.

9. jqFloat

Jest to plugin, który sprawia, że dowolny obiekt HTML na stronie staje się ruchomy. W ten sposób witryna staje się atrakcyjniejsza i mniej standardowa.

10. jquery.mb.YTPlayer

Jest to plugin, który pozwala na umieszczenie dowolnego materiału video z Youtube i użycie do jako tła strony. Wtyczka umożliwia dowolną konfigurację odtwarzacza.

To nie wszystkie pluginy jQuery, a zaledwie niewielka ich część. Już niebawem zamieścimy listę kolejnych przydatnych wtyczek.