Frameworki CSS, czyli jak przyspieszyć proces budowania strony

Dziś wymagania odnośnie stron internetowych są znacznie większe i żaden klient nie zadowala się prostym rozwiązaniem, dlatego HTML zastąpiły inne języki programowania stwarzające znacznie więcej możliwości. By przyspieszyć proces budowania strony, stworzono tzw. frameworki, czyli programy wspomagające.

Rola frameworków w programowaniu

O frameworkach słyszał zapewne każdy programista, a zdecydowana większość korzysta z nich w codziennej pracy. Zgodnie z ogólnym rozumieniem, jakie wynika z angielskiej nazwy programów są to swoiste szablony robocze, które pozwalają na zastosowanie gotowego wzoru bazowego, a następnie uzupełnianie go i rozbudowywanie zgodnie z założeniem indywidualnego projektu. W potocznym rozumieniu frameworki to programistyczne puzzle, z których tworzy się stronę, ale rozszerzone o możliwość pewnych modyfikacji. Z jednej strony ich wykorzystanie można uznać za pójście po linii najmniejszego oporu, ale z drugiej jest to typowe narzędzie programistyczne, które ułatwia pracę. Po co męczyć się z ręcznym odkręcaniem wkrętu skoro istnieje wiertarka z odpowiednią końcówką? Większość frameworków przeznaczona jest do programowania stron w języku PHP, jednak wśród szeregu narzędzi powstały również takie, które są stosowane w CSS, a nawet w HTML. Dzięki ich wykorzystaniu każdy projekt powstaje szybciej, a klient mniej płaci za wykorzystany czas, co pozostaje z korzyścią dla obu stron.

Frameworki CSS

Kaskadowe arkusze stylów znane, jako CSS są obecnie niezbędne do programowania stron internetowych, ponieważ zapewniają dużo więcej możliwości od tradycyjnego języka HTML. Webmasterzy, którzy z tych arkuszy korzystają mają też do dyspozycji frameworki CSS, na które składają się fragmenty kodów odpowiedzialnych za wyświetlanie w przeglądarkach określonych opcji strony.

Ich zaletą jest ujednolicenie wyglądu w przeglądarkach, dlatego nie istnieje ryzyko, że zamieszczony w określonym miejscu schemat, tabela lub inny element składowy w każdej przeglądarce znajdzie się w innym miejscu. Frameworki CSS to nie pojedyncze kody, lecz reguły, a właściwie zbiory reguł odpowiadających za konkretny wynik. Mówiąc bardziej obrazowo, jeśli na stronie występuje kilkadziesiąt identycznych elementów opisanych określoną czcionką, kolorem, rozmiarem, położeniem itp., to zamiast za każdym razem przy wstawianiu takiego elementu pisać szereg komend kodowych wstawia się już gotową regułę, czyli całościowy fragment kodu odpowiedzialny za ten konkretny efekt.

Wady i zalety frameworków CSS

Podstawową zaletą frameworków CSS jest oczywiście duża oszczędność czasu. Przypomina to nieco zapisanie odręczne danych adresowych w odniesieniu do przystawienia gotowej pieczątki. Korzystanie z programów pozwala również na wprowadzenie jednolitych nazw poszczególnych struktur wykorzystanych w programowaniu, a także stworzenie domyślnego układu strony o pożądanym wyglądzie, jednakowy sposób wyświetlania w każdego rodzaju przeglądarce, a także bezproblemowe i szybkie tworzenie stron bardzo rozbudowanych, zawierających wiele kolumn. Nowoczesne frameworki CSS napisane są zgodnie z zasadą Responsie Web Design, czyli dostosowane są do wyświetlania strony na urządzeniach mobilnych.

Do podstawowych wad można zaliczyć dużą objętość stworzonych przy udziale frameworka plików, co może mieć zasadniczy wpływ na tempo ładowania strony. Poza tym nauczenie się korzystania z danego Framework zajmuje czas, który jednak szybko się zwróci w czasie pracy nad nowym projektem strony.

Niektóre frameworki CSS jak np. Blueprint korzystają z dziwnego i mało zrozumiałego nazewnictwa klas wymagającego wcześniejszego poznawania. Do ciekawszych rozwiązań w tej kategorii programów można zaliczyć Baseline, szczególnie przydatny przy tworzeniu układu stron, a także Bootstrap, dziś najczęściej wykorzystywany, 960.Grid System, prosty i bardzo praktyczny Workless, a także Less Framework, YAML i Skeleton.