Narzędzia dla web developera: 10 propozycji

Trendy w zakresie projektowania stron internetowych zmieniają się dość szybko. Dlatego trzeba dostosować się do aktualnie panujących standardów, by witryny www były zarówno funkcjonalne, jak i „na czasie”. W tym celu można skorzystać z dostępnych narzędzi dla web developerów, znacznie ułatwiających pracę. Poniżej prezentujemy 10 narzędzi, które warto wykorzystać podczas tworzenia stron www.

1. Mueller Grid System

Narzędzie pozwala na tworzenie siatki strony. Jest dostosowane do RWD.

2. CSS Modal

Pozwala na dostosowanie okien do własnych potrzeb. Narzędzie jest dostosowane do przeglądarek oraz systemów mobilnych.

3. Font Dragr

Jest to narzędzie, które pozwala wykorzystywać zewnętrzne czcionki. Pobiera plik czcionki, który ma się na komputerze, a następnie tworzy z niego pliki czcionek, które mogą być wykorzystywane przez przeglądarki oraz tworzy kod CSS font-face odpowiedzialny za wyświetlenie czcionki.

4. HTML5 Audio Element

Narzędzie dla web developera, dzięki któremu możliwe jest odtwarzanie plików audio na stronie.

5. Web Colour Data

Dzięki temu narzędziu możliwe jest szybkie pobieranie kolorów z innych stron internetowych.

6. Brackets

Jest to narzędzie dla web developera stanowiące edytor HTML, CSS i JavaScript, który działa bezpośrednio w przeglądarce.

7. Bugherd

Jest to narzędzie, które umożliwia łatwe i sprawne obsługiwanie informacji zwrotnych w zakresie istniejących błędów, ich poprawek, itp. Bez konieczności wysyłania maila, klient może zaznaczyć, co na stronie nie działa, łącznie ze screenem.

8. Foundation

To framework HTML5, CSS3 dostosowany do RWD. Zawiera mnóstwo podstawowych elementów wykorzystywanych na stronie, np. siatki, formularze, tabele, różne menu, przyciski, różne wielkości czcionek.

9. Contrast Ratio

Narzędzie to pozwala na proste i szybkie obliczanie współczynnika kontrastu pomiędzy dwoma kolorami.

10. Cssmatic

Jest to narzędzie dla web developera, które pozwala na zautomatyzowanie tworzenia niektórych funkcji CSS3. Uwzględnia takie opcje jak: Gradient Generator, Border Radius, Noisure Texture, Box Shadow. Charakteryzuje się prostą obsługą, a jego atutem są wyniki w czasie rzeczywistym.