Strona nie spełnia standardów? Pomyśl o jej przebudowie

Podejmując decyzję o stworzeniu strony internetowej, musisz liczyć się z tym, że za jakiś czas będzie wymagała ona przebudowy. Z witrynami jest dokładnie tak, jak z samochodami – z czasem tracą na swojej atrakcyjności, bo zmieniają się trendy oraz oczekiwania użytkowników. To zaś powoduje, że strona stopniowo zaczyna nie spełniać standardów. Nie trzeba jednak od razu myśleć o stworzeniu nowego serwisu. W większości przypadków wystarczy dokonać jego przebudowy.

Totalna rewolucja czy delikatny lifting?

Powszechnie uważa się, że strona internetowa traci na swojej „świeżości” i przestaje spełniać standardy po kilku latach. Od ostatniej zmiany zależy, czy witryna musi przejść totalną rewolucję czy może wystarczy tylko delikatny lifting polegający na wykonaniu tylko kilku „kosmetycznych” poprawek. Bardzo często jest tak, że strony występujące w pierwotnej wersji co najmniej 5 lat wymagają drastycznych zmian, także pod względem designu. Jeśli strona modyfikowana jest w miarę regularnie (raz na 2-3 lata), najczęściej wymagać będzie tylko drobnych poprawek.

Wpływ na charakter zmian może mieć również budżet. Wiadomo, że pełna przebudowa strony to większy wydatek w porównaniu z dokonaniem zaledwie kilku drobnych modyfikacji.Jeśli nie dysponujesz odpowiednio dużym budżetem, lepsze będą niewielkie zmiany niż ich brak.

Weź pod uwagę oczekiwania użytkowników

Dokonując przebudowy witryny internetowej, należy mieć na uwadze przyzwyczajenia internautów. Jeśli zmiany będą dość drastyczne, mogą spotkać się z negatywnym odbiorem witryny. Tym bardziej, jeśli korzystanie z niej nie będzie równie intuicyjnie jak dotychczas.

Sporych zmian nie musisz się jednak obawiać, gdy weźmiesz pod uwagę potrzeby użytkowników, jeśli zmieniły się od czasu ostatniej modyfikacji witryny / lub momentu jej uruchomienia. To samo dotyczy sytuacji, jeśli nową stroną www chcesz dotrzeć do grona nowych odbiorców.

Zachowaj to, co sprawdza się na aktualnej stronie

Nawet jeśli masz zamiar przeprowadzić kompletną rewolucję, doprowadzając do przebudowy całej strony internetowej, weź pod uwagę to, co obecnie się sprawdza. Po co masz z czegoś rezygnować, jeśli okazuje się być dobrym rozwiązaniem?

Wyeksponuj najważniejszy element na stronie

Całą struktura strony internetowej wraz z projektem graficznym czemuś służą. Tym „czymś” jest wywołanie oczekiwanej reakcja użytkownika (np. zapytanie o szczegóły oferty, zakup produktu, zapisanie się na newsletter, itp.). Ważne jest więc, by maksymalnie wyeksponować najważniejszy element, za pomocą którego skierujesz uwagę internauty na określoną część strony.

Zadbaj o dobrą nawigację

Bardzo często jest tak, że strona internetowa nie spełnia standardów z powodu złej nawigacji. Trudność poruszania się po witrynie może stanowić bardzo skuteczną barierę, której obecność przekłada się na zmniejszeniem ruchu na stronie.

Jeżeli witryna nie była aktualizowana przez wiele lat, musisz zwrócić na to szczególną uwagę. Wielce prawdopodobne jest to, że poruszanie się po stronie nie jest już optymalne i najwyższy czas to zmienić, uwzględniając ten aspekt w procesie przebudowy.

Weź pod uwagę wyszukiwarkę

Strona, która ma spełniać aktualnie obowiązujące standardy, powinna być dostosowana do wymagań wyszukiwarek internetowych. Warto je wziąć pod uwagę, dokonując przebudowy witryny. Zastanów się więc, jakie słowa kluczowe oraz treści mogą generować największy ruch. A następnie zastosuj to w modyfikowanej stronie www.

Czy przebudowa strony internetowej jest naprawdę ważna?

Pamiętaj, że witryna internetowa jest Twoją wizytówką (lub Twojej firmy). Jeśli nie będzie spełniała obecnych standardów w zakresie projektowania stron www, nie spotka się z zaufaniem i zainteresowaniem użytkowników. To, jak prezentuje się witryna (nie tylko w aspekcie szaty graficznej) wpływa na to, jak jesteś postrzegany przez potencjalnych klientów.

Zastanawiasz się nad przebudową istniejącej strony internetowej? Undicom.pl przygotuje dla Ciebie bezpłatną wycenę. Skontaktuj się z nami już teraz.