Strony internetowe w wersji mobilnej na smartfony

Coraz większy procent osób korzysta z Internetu za pośrednictwem smartfonów. Jest to związane przede wszystkim z wygodą oraz szybkością dostępu. Niestety nie wszystkie witryny są dostosowane do urządzeń mobilnych, a jedynie do standardowych rozdzielczości monitorów. To nastręcza wielu problemów podczas nawigowania, co nierzadko prowadzi do irytacji i zniechęcenia. Doskonałym rozwiązaniem są zatem strony internetowe w wersji mobilnej, przeznaczone na potrzeby użytkowników korzystających ze smartfonów.

Mobilna wersja strony – rozwiązanie idealne?

Wraz z popularyzacją nowoczesnych telefonów komórkowych jako urządzeń mobilnych dających dostęp do Internetu, rośnie zainteresowanie mobilnymi wersjami stron www. A to dlatego, że takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie witryny w taki sposób, by była przejrzysta, czytelna, łatwa w nawigacji, zaś jej ładowanie trwa możliwie krótko.

Wcześniej jednak należy w odpowiedni sposób zaplanować jej architekturę.

- Dobra strona na smartfon musi być dopasowana do wygodnej nawigacji w telefonie z dotykowym ekranem.

- Istotne znaczenie ma jej układ – przejrzysty, a jednocześnie maksymalnie uproszczony.

-Trzeba zająć się również samą treścią. Witryna nie może być nią przeładowana, ponieważ niewielki ekran znacznie utrudnia odczytywanie tekstu.

- Strona mobilna nie powinna być przeładowana grafiką. A to dlatego, że nadmiar elementów graficznych to większe koszty transferu.

- Nie zaleca się również budowania strony w układzie tabeli ani stosowania tabel w treści witryny.

Ważna nazwa

Przy tworzeniu mobilnej wersji strony internetowej istotne znaczenie ma jej odpowiednia nazwa. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na nową subdomenę. To bowiem bardzo łatwy sposób na przekierowanie użytkowników mobilnych.

Najczęściej można spotkać się z takimi nazwami dla mobilnych wersji stron internetowych:

- m.nazwadomeny.pl,

- mobile.nazwadomeny.pl.

Dzięki temu użytkownik nie musi zapamiętywać nowego adresu strony. Co więcej, można mobilną witrynę ustawić w taki sposób, by użytkownik został do niej przekierowany nawet po wpisaniu standardowego adresu.

Strona mobilna a inne możliwości

Jeszcze do niedawna mobilna wersja strony na smartfon była jedyną możliwością.

Obecnie alternatywą jest stworzenie witryny zgodnie z zasadami responsive web design. W najprostszym ujęciu jest to koncepcja, która zakłada, że strona internetowa musi poprawnie wyświetlać się na każdym urządzeniu – bez konieczności pomniejszania ekranu oraz przewijania na boki. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim koszt przygotowania i wdrożenia takich stron. Istnieje wiele programów, dzięki którym można zrobić to tanio i najczęściej w krótszym czasie.

Warto jednak wiedzieć, że mobilna strona jest znacznie szybsza i pobiera znacznie mniej danych. To z punktu widzenia użytkownika oznacza niższy koszt za transfer.

Dlaczego warto zainwestować w stronę mobilną?

Istnieje spora rozbieżność między jakością wyświetlania standardowych stron internetowych na komputerach oraz smartfonach. Powodują one, że witryna w wielu przypadkach może okazać się niedostępna dla użytkowników korzystających z nowoczesnych telefonów komórkowych (np. iPhone nie obsługuje witryny z animacjami Flash) lub niewygodna w zakresie nawigowania.

Wersję mobilną strony można natomiast kształtować w dowolny sposób i dostosować ją do potrzeb i wymagań każdego odwiedzającego. Dlatego warto w nią zainwestować, chcąc dopasować się do aktualnie obowiązujących standardów i wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników mobilnych, których grono z roku na rok stale się powiększa.