Szybkość wczytywania strony: najlepsze narzędzia

Wydaje Ci się, że internauci zwracają uwagę przede wszystkim na wygląd witryny internetowej? Choć faktycznie jest to ważna kwestia, nie mniej istotna jest szybkość wczytywania strony. Jeżeli ładuje się ona zbyt wolno, większość użytkowników straci cierpliwość i zaniecha dalszego oczekiwania. To zaś może spowodować mniejszy ruch i mniejsze zainteresowanie Twoją stroną.  Sprawdź, jaka jest szybkość wczytywania się strony, korzystając z dostępnych narzędzi. Poniżej prezentujemy listę tych najpopularniejszych.

1. Pingdom

To jedno z najbardziej popularnych narzędzi, które pozwala na dokładną analizę szybkości wczytywania się strony. Otrzymujesz informacje o wadze witryny, jej prędkości ładowania się, stopniu wydajności. Przeprowadzana jest również analiza kodu oraz sugerowane są rozwiązania przynoszące zmiany na lepsze.

2. GTmetrix

To narzędzie, które pozwala na szybkie sprawdzenie wydajności strony. Jego zaletą jest prezentowanie wyników (w skali od A do F, gdzie A oznacza najlepszy wynik), które opierają się na raportach generowanych przez wtyczki JSlow oraz Page Speed. GTmetrix – jako niejedno z licznych narzędzi – pozwala na porównywanie szybkości ładowania się kilku witryn.

3. PageScoring Website Speed Test

To proste i szybkie narzędzie, dzięki któremu sprawdzisz prędkość ładowania się witryny. Chociaż koncentruje się przede wszystkim na czasie wczytywania się strony, podaje informacje o rozmiarze i czasie pobierania konkretnych plików.

4. InternetSupervision

Jest to narzędzie, które monituj uje wydajność strony, podając m.in. szybkość wczytywania się w kilku krajach.

5. Uptrends Speed Test

Dzięki temu narzędziu można szybko sprawdzić szybkość wczytywania strony. Podczas analizy pobierane są wszystkie obiekty i określane są czasy ich ładowania. Pełna analiza pozwoli również na wskazanie tych obiektów, które wpływają na spowolnienie szybkości ładowania witryny. Atutem jest możliwość sprawdzenia szybkości wczytywania strony dla różnych lokalizacji.

6. WatchScript

Jest to polski system monitoringu, które w pełnej wersji pozwala na kompleksowe monitorowanie strony. Oferuje jednak darmowe narzędzia, umożliwiające badanie szybkości ładowania się witryny.

Nie pozwól więc, by internauci wchodząc na witrynę, czekali dłużej niż 5-10 sekund. Według przeprowadzonych sondaży aż 40% osób deklaruje opuszczenie strony www, która będzie ładowała się dłużej niż 3 sekundy. Zmierz prędkość wczytywania się witryny i dokonaj jej optymalizacji.