Wtyczka do Chrome, czyli co powinien zainstalować webmaster

Chociaż webmasterzy w większości przypadków korzystają z przeglądarki Firefox, Google Chrome – wydana przez internetowego giganta zdobywa coraz większą popularność. Jeśli należysz do grona webmasterów korzystających właśnie z Chrome, warto przeglądarkę uzupełnić o dodatkowe rozszerzenia. Niejedna wtyczka do Chrome może okazać się sporym uproszczeniem i usprawnieniem prac związanych z tworzeniem strony internetowej.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych dodatków, które sprawiają, że przeglądarka staje się jeszcze bardziej funkcjonalna i pomocna.

1.  Firebug Lite

To wtyczka do Chrome, z którą wcześniej na pewno mieli styczność wszyscy korzystający z Firefoxa. Dostarcza wiele narzędzi dla programistów, dzięki którym możliwe jest m.in. edytowanie, monitorowanie, analizowanie kodu. Co prawda nie obejmuje wszystkich funkcjonalności (w porównaniu z wersją dla Firefoxa), ale mimo wszystko warto zainstalować ten dodatek.

2. Web Developer

I ta wtyczka do Chrome ma swój odpowiednik w Firexofie. Dostarcza wiele przydatnych narzędzi, począwszy od analizy stron internetowych, poprzez testowanie kodu, a skończywszy na możliwości dokonywania zmian w czasie rzeczywistym. I w tym przypadku Web Developer dla Chrome nie jest tak bardzo rozbudowany jak w przypadku Firefoxa, ale mimo wszystko oferuje wiele bezcennych narzędzi.

3. Validity

To dodatek, dzięki któremu można szybko dokonać walidacji strony www. W przypadku wystąpienia błędów, zostaną one wyświetlone w konsoli w narzędziach dla programistów.

4. Clear Cache

Jest to niezwykle przydatna wtyczka Chrome, która pozwala szybko wyczyścić pamięć podręczną. Wystarczy właściwie jedno kliknięcie – nie otwierają się żadne okna dialogowe, nie trzeba potwierdzać komunikatów. Dodatek jest w pełni konfigurowalny, można więc samemu ustalić, jakie dane mają zostać wyczyszczone (historia pamięci lokalnej, hasła, itp.).

5. Resolution Test

Dzięki tej wtyczce, testowanie wyglądu strony w różnych rozdzielczościach będzie znacznie wygodniejsze. Wystarczy wybrać z listy najczęściej używaną rozdzielczość ekranu. Ponadto istnieje także możliwość dopasowania listy do swoich preferencji.

6. Page Speed Insights

To wtyczka Chrome, która – podobnie jak np. YSlow w Firefoxie – pozwala na badanie szybkości strony. Analizuje wszystkie aspekty, które mogą wpłynąć na słabe wyniki. Jednocześnie prezentuje rozwiązania umożliwiające poprawę szybkości witryny, np. wskazuje jakie pliki graficzne warto skompresować, które pliki nie wykorzystują w pełni lokalnej pamięci przeglądarki, itp.

7. Speed Tracer

Jest to wtyczka do Chrome, która – podobnie jak Page Speed Insights – pozwala na badanie szybkości ładowania się witryny. Dodatek mierzy wydajność strony, a następnie identyfikuje i rozwiązuje zaistniałe problemy, np. spowodowane przez obciążenia zasobów sieciowych,  niezoptymalizowanym kodem strony.

8. Awesome Screenshot: Capture & Annotate

Jest rozszerzeniem, pozwalającym na szybkie wykonywanie zrzutów ekranu. Narzędzie pozwala na przycinanie zrzutu, w zależności od potrzeb. Ponadto daje możliwość dodawania tekstu oraz zaznaczania elementów w obrazie. Przydatnym rozwiązaniem może okazać się opcja automatycznego wysłania zrzutu przez Internet.

9. MeasureIt

Jest to wtyczka do Chrome, która pozwala na dokonywanie pomiarów wielkości elementów znajdujących się na stronie internetowej. Dzięki niej istnieje możliwość zmierzenia rozmiaru przycisków, zdjęć, pola formularzy, itp.

Dodatków do przeglądarki Google Chrome, które mogłyby ułatwić pracę webmasterom, jest znacznie więcej. Warto jednak zdecydować się na ich instalację, by przekonać się, jak bardzo są w stanie usprawnić prace nad witryną.

Jeśli korzystasz z przeglądarki Firefox, zapoznaj się z listą wtyczek – tutaj.